Didaktičke igračke – vodič za roditelje svih uzrasta
Didaktičke igračke prilagođene određenoj dobi djeteta
Kako dijete raste tako se mijenja njegova potreba za igračkom. Bebi staroj 3 mjeseca sigurno nećemo pokloniti puzzle, toliko svi znamo, no lako se prevariti pri izboru prave didaktičke igračke za određenu dob.
Pročitaj detaljni vodič za kupnju “prave” didaktičke igračke.
U OVOM ČLANKU ĆEŠ PROČITATI:
ŠTO JE DIDAKTIČKA IGRAČKA?
Didaktička igračka je ona koja privuče pažnju djetetu, zainteresira ga, potiče da nalazi rješenje, razvija motoriku, poboljšava koncentraciju…i najvažnije, ZABAVI GA! To je opis didaktičke igračke u jednoj rečenici. Brojna su istraživanja potvrdila da je učenje kroz igru bitan dio djetetova razvoja.
Korištenjem edukativnih igračaka i materijala pomoći ćemo djeci da razvijaju neke od temeljnih životnih vještina. Kako rješavati probleme i surađivati s drugima? Na koji način poticati samostalnost i jačati samopouzdanje?
Odabirom pravilne didaktičke igračke djeca već od najranije dobi razvijaju finu motoriku, kreativnost i mnoge druge vještine koje ćemo spomenuti u nastavku teksta. Više o ulozi didaktičke igračke možeš pročitati u našem prijašnjem tekstu.
Didaktičke igračke za djecu u dobi do 12 mjeseci
Beba je tek stigla na svijet, dan po dan polako otkriva sve oko sebe. Ono što joj najviše u početku treba ( osim mlijeka, naravno ) je ljubav, dodir i glas najbližih. Beba raste pa raste i potreba za animiranjem. Prva djetetova igračka nakon rođenja su vlastite ruke. Novorođenčad isprva nauči prinositi ruke ustima, sisati palac ili promatrati njihovo kretanje. Dok djetetova prva strana igračka postaju dlanovi roditelja.
Toplina maminih ili tatinih ruku stvara kod djeteta osjećaj sigurnosti i povjerenja.Osim toga rana stimulacija mekim i nježnim igračkama može pomoći djetetovom razvoju. Kasnije beba ojača pa shvaća da može puno toga svojim ručicama i nožicama. Dohvaća stvari, dodiruje, gleda, osluškuje – istražuje.
KOJE SU DOBRE DIDAKTIČKE IGRAČKE ZA DJECU DO GODINE DANA?
DOBRE DIDAKTIČKE IGRAČKE
TAKTILNE: igračke za stiskanje, gumene igračke za žvakanje, plišane igračke
AUDIO: zvečke, udaraljke, plišane , plastične i gumene igračke koje proizvode zvukove, pjesmice i brojalice
VIZUALNE: igračke veselih boja, zanimljivih oblika i veličina, one koje potiču na kretanje i motorički razvoj
DIDAKTIČKE IGRAČKE ZA DJECU U DOBI OD 1 DO 3 GODINE
Ok, nemamo više mirnu bebu koja stoji gdje ju ostavimo. Imamo malu pokretnu mašinu koju ne smijemo ispustiti iz vidokruga. U ovoj dobi djeca uživaju u pokretu, izgovaranju prvih riječi, pričanju priča, ostvaruju prve kontakte u igri s drugom djecom, skaču, kotrljaju se, padaju…ukratko; veoma zahtjevna faza koja traži nadzor i zaštitu roditelja. I dobre živce ♥.
Ponudu ostalih didaktičkih igračakanamijenjenih ranom razvoju pogledaj na našem webshop – u.
DIDAKTIČKE IGRAČKE ZA DJECU U DOBI OD 3 DO 6 GODINA
Sada već govorimo o malom čovjeku koji većinu svojih aktivnosti obavlja samostalno; razgovara, govori nam svoje potrebe, jede ( služi se priborom za jelo) , obavlja osnovnu higijenu sam. Vozi bicikl, trči, skače, trenira sport. Zanimaju ga neke druge stvari, ima potrebu oponašati odrasle, biti u grupi. Javlja mu se natjecateljski duh, želi biti bolji od ostalih. Postavlja puno pitanja i traži konkretne odgovore. Voli graditi i stvarati.
DOBRE DIDAKTIČKE IGRAČKE:
lopte, gol, koš
bicikl, romobil
igre s traženjem rješenja ( zagonetke, umetaljke, puzzle…)
Predškolarac ili školarac. Dovoljno veliko i pametno malo biće koje u ovoj fazi već zna svoje obveze i odgovornosti. Provodi većinu vremena s vršnjacima. Igraju se, druže, zabavljaju i uče jedni od drugih. Svjestan je da postoje pravila ponašanja i pravila igre, nastoji ih se pridržavati u svakodnevnom životu.
DOBRE DIDAKTIČKE IGRAČKE:
igre koje potiču kretanje ( lopte, vijače, obruči…)
Nisu samo kocke didaktička igračka! Tu su još razne umetaljke, slagalice, nizalice…pronađi ono što dijete voli i što ga zabavlja. Kod didaktičke igračke, osim zabave, važan je utjecaj na razvoj djeteta.
Nije pravilo no, najčešće je tako. Razlozi su brojni. Materijali su čvršći, netoksični, sigurni za djecu. Didaktička igračka rijetko kad ima samo jedan zadatak, obično je multifunkcionalna i traži od djeteta više radnji.
Nema garancije, ali ako je igračka napravljena od čvrste plastike, ili od drva – što je najčešće slučaj, nema straha da će se brzo uništiti!
Zaključak
Didaktička igračka trebala bi osigurati da djeca uče na zabavan, jednostavan, ugodan i motivirajući način. Pronaći igračku uz koju će dijete istovremeno učiti i zabavljati se, nije nimalo lak zadatak. Najbolje je prije same kupovine uzeti u obzir ove kriterije: dob djeteta, interes prema određenoj radnji ( slaganje, nizanje, konstruiranje, crtanje, bojanje…) i cjenovni rang koji unaprijed odredimo.
Nadamo se da ti je naš članak olakšao posao. Sada kad znaš kategorizaciju didaktičkih igara i igračaka, na tebi je samo izabrati onu koja zadovoljava sve zadane kriterije!
POSTANI NAM PRIJATELJ
Ana Zdrilić
Magistra primarnog obrazovanja
"Nakon višegodišnjeg rada u školi spremna sam podijeliti svoja iskustva i savjete kako olakšati učenje odnosno, kako učiti kroz igru!"
By Liber Media|2022-04-05T21:22:46+02:005 travnja, 2022|Didaktičke igračke|Komentari isključeni za Didaktičke igračke – vodič za roditelje svih uzrasta